”Aldrig mer Halal !” – SVT, Särimner och KÖTTETS LUSTAR…

Det är svårt att hitta något positivt i SVT:s nyhetsbevakning och svenska mediers allmänna journalistik, denna Friggas Fredag. Men – hedning som jag är, försöker jag oavbrutet. En positiv nyhet för någon vecka sedan, var att Järfälla Kommun utanför Stockholm har vägrat att köpa in mer Halal-kött till en liten och högljudd minoritet av extrema muslimer, som krävt att just detta skulle serveras i de kommunala skolmatsalarna.

En enda modig Kommundirektris gjorde det enda rätta, och gick emot de religiösa fanatikerna.

KOM IHÅG: De som är grymma emot djur, är förr eller senare också grymma emot människor !

 

Sedermera ställdes en ”Enkel fråga” i Riksdagen, vilket jag även skrev om – direkt i denna blogg – vilket ni redan vet ifall ni tillhör mina regelbundna läsare.

Regeringen  Löfvéns Utbildningsminister Anna Ekström vägrade svara på frågan, som var ifall det var Djurskyddssynpunkter eller religiösa fanatikers ”frihet att utöva sin tro” som skulle styra.

Kunde en liten minoritet av religiösa galningar verkligen kräva, att hela det svenska samhället skulle underkasta sig just deras sätt att se, och sälja billigt, importerat Halal-kött från EU och Mellanöstern – där flera länder har väsentligt sämre djurskyddslagar, skydd mot ökad antibiotika-användning, dålig livsmedelshygien osv

Till slut blev även den (S)tyrande (S)harians eller Regeringen Löfvéns representanter tvunga att svara, att det faktiskt var djurskyddslagstiftningen, och vad vi i vår svenska kultur anser som självklart, som skulle vara det styrande – inte en liten invandrad minoritets groteska och osmakliga krav.

Nu visar nya data, att detta uttalande lyckligt nog också omsatts i praktisk handling – och inte bara fagra ord !

Svenska Kommuner köper nu in Svenskt och Nordiskt, närproducerat kött i aldrig tidigare skådad utsträckning. I Bengtsfors kommun, till exempel – och många andra svenska kommuner – är 98 % av köttet nu svenskt – och inget billigt Halal-kött utifrån ligger längre på tallrikarna i svenska skolor, universitet, sjukhem, äldreboenden eller regementsmatsalar.

Detta är väldigt miljövänligt, har det visat sig, och ökar också vår självständighet och förmåga att klara oss själva, vara självförsörjande och uthålliga gentemot omvärlden. Även Världsnaturfonden varnar för import av billigt lammkött, som står för den största delen av den Halal-slaktade maten.

Man bör inte köpa importerat lammkött alls, tycker de – eller i varje fall skära ned på konsumtionen av importerat kött, som produceras under oetiska förhållanden. Världsnaturfonden har istället alltid varit för hållbarhet, som exempelvis en human jakt, eller närproducerad mat under enkla, sunda förhållanden – Hedniska ideal – som det är lätt att ta till sig..

Är inte det en positiv nyhet, så säg ?

 

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s