Angående Centerpratiet…och dess ”ledarskap”

Citerar för dagen ur den svenske diplomaten Stig Ramels biografi över Gustav Mauritz Armfeldt, en man som på sin tid blev utnämnd till Landsförrädare i Sverige, men som i Finland blev Tsarens förste Generalguvernör – och som räddade Svea Rikes Lag åt Finland, i och med att den tack vare honom och andra fick fortsätta gälla på Finskt territorium, 1809 – 1917:

Processen fungerar i stora drag på följande sätt. Ledaren har satt upp ett mål som så småningom blir en fix idé. Den underlydande organisationen matar in i beslutsunderlaget den information som understöder den fixa idén, som snart förvandlas till begreppet ”Strategisk Plan”. Medvetet eller omedvetet filtreras i växande omfattning den information bort, som talar för att strategin är så dåligt underbyggd, att kartan inte alls längre stämmer med verkligheten. Allt tolkas i det ljus som behövs för att beslutet ska bli det som ledaren avser. De som opponerar sig betraktas som ynkryggar och fega personer, och förlöjligas i de interna gruppdiskussionerna. om sedan förverkligandet av planen leder till nederlag, får rådgivarna bära skulden. Den eventuella segern tillhör chefen.

Armfeldt, med en byst av Gustav III – det ryska krigets skapare…

Studera nu det sätt, på vilket det dåliga ledarskapet inom Svensk Socialdemokrati eller- än mer uttalat – Annie Lööfs centerparti fungerar. Också där ser vi detta typexempel på dåligt ledarskap överhuvudtaget, eller en mer eller mindre psykopatiskt lagd människa, som omger sig med idel ja-sägare.

Hur gick det till, när de fyra ”Centerkvinnorna” plötsligt skulle väcka åtal emot Eskil Erlandsson, något som hela tiden skedde med Annie Lööfs goda minne och särskilda understöd, eftersom hon påstod sig ”vara aktiv inom kvinnofrågor” ?? Eskil Erlandsson friades två gånger av svenska domstolar, den andra gången i Hovrätten. En av ”centerkvinnorna” hade den goda smaken att hoppa av..

Varför kom en sådan som Fredrik Federley plötsligt till makten inom Centerpartiet ? Hur kunde han utses till hela Sveriges EU-ambassadör i Bryssel, och varför ”märkte” ingen vad som höll på att ske, särskilt med det adopterade barnet inom Fredrik Federleys egen lilla ”Regnbågsfamilj” i Dalom ?

Lööf visste – men hennes fixa idé var att allt allt allt som luktar Bondeförbundet eller Erlansson, skulle bort.

En ”idée fixe” med andra ord.

Är hon en sannolik eller bra kandidat för Statsministerposten i vårt land, som vissa på fullt allvar hävdar ?

Hade en person som Mona Sahlin tett sig ”valbar” på posten som Socialdemokratisk Statsminister ? Hade en tidvis ”nykter” alkoholist eller radikalfeminist som Gudrun Schyman, gjort sig bra på en sådan post ?

Jag skulle våga påstå, att samtliga av dessa  är ”Unelectable” som på sin tid en viss Donald Trump.

 

En tanke på “Angående Centerpratiet…och dess ”ledarskap”

  1. Pingback: Angående Centerpartiet…och dess ”ledarskap” | Varjager's Weblog

Kommentera

Fyll i dina uppgifter nedan eller klicka på en ikon för att logga in:

WordPress.com-logga

Du kommenterar med ditt WordPress.com-konto. Logga ut /  Ändra )

Twitter-bild

Du kommenterar med ditt Twitter-konto. Logga ut /  Ändra )

Facebook-foto

Du kommenterar med ditt Facebook-konto. Logga ut /  Ändra )

Ansluter till %s