Från Spanien har det via svenska media rapporterats om hur den Fascistiske diktatorn Francisco Francos kvarlevor flyttats från den sk ”Valle de los Caidos” under veckan. Den gamle Fascisten, vars lik ännu inte har ruttnat eller förbränts, är fortfarande idol för vissa grupper i Spanien, och har starkt stöd från katolikerna – och vad svenska media inte berättat, att det finns märkvärdiga likheter med en del saker, som tycks pågå i vårt eget land..
Detta är ”Valle de los Caidos” i Spanien…
I Spanien har de katolska Fascisterna sedan länge fått våldta ett helt landskap, genom att uppföra monument med jättelika kors och liknande symboler. Samma Fascism förekommer nu också i Sverige, där den blivit allt vanligare, och fått utökat stöd på senare år.
Här är det sk ”Hassela-Korset” i Hälsingland, som våldtar och förfular ett helt skogslandskap. Här vill katolikerna ”gråta ut över Sveriges synder”, arrangera statskupp och sätta hela vårt samhälle under Påvens befäl..
Hassela-korset i Hälsingland, uppvisar exakt samma Fascistoida estetik som diktatorn Francos monument över sig själv och sina hantlangare. Det fula monumentet på Älvåsen stör utsikten över ett helt skogslandskap, och ockuperar en plats i Sveriges mest hedniska provins – Hälsingland – som dessa kristna aldrig haft rätt till. Är inte sådant bygglovsprövat ? Vad kommer härnäst ?Naturresurslagen innehöll bestämmelser om ”skydd för landskapsbild” redan på 1980-talet, och Hälsingland, ett av våra mest hedniska landskap, skall inte behöva drabbas av sånt här.
Man försöker påverka Regeringen och vår Riksdag, som alltid där de kristna och katolikerna kommer med i bilden, bland annat med ”böndagar”, speciella ”fan-marscher” som liknar Hitler-Jugend eller den tidigare ”Wandervögel” rörelsen i Tyskland. En del av de här kristna grupperna som flockas kring sådana platser är fanatiska abortmotståndare, och poserar också öppet med vapen på sina Facebook-sidor, vilket jag här nedan kommer visa ett exempel – bland många – på..
Maskerade Fascister inom den sk ”Helige Eriks legion” poserar öppet med vapen i händerna på sina Facebook-sidor, och en omgjord svensk flagga – vilket redan det är en kriminell handling. De organiserar sk ”Fan-marscher” och vapenträning mm, ibland maskerade till ”Pilgrimsresor” i den svenska naturen. En grupp, som SÄPO bör ”hålla koll” på !
Att förgripa sig på den svenska flaggan som de här katolska Fascisterna gör, är en kriminell handling. Statssymbolen är skyddad i lag, och den får man inte försöka förändra, lika litet som man får försöka förändra Statsskicket i vårt land. Att syssla med olovlig kårverksamhet, och bedriva vapenträning och liknande för ungdomar, är också förbjudet i lag. Det är också förbjudet att upplåta mark, anläggningar eller försöka finansiera sådan verksamhet. Uppenbarligen har katoliker i Sverige ”under cover” ägnat sig åt sådant under en längre tid, eller åtminstone sedan 2017 enligt vad Hedniska Tankar erfar.
Självklart finns det inte mycket öppen information om sådant här på nätet, men man vet att det pågår.
Ingen vet hur pass utbrett detta är, eller hur ofta det förekommer, eller ens i vilket syfte – men…
I brottsbalkens 18 kap 3 § står:
”Den som, med uppsåt att brott skall förövas mot allmän säkerhet eller medborgares frihet, samlar eller anför väpnat manskap eller håller det samlat eller förser manskap med vapen, ammunition eller annan dylik utrustning eller övar det i vapens bruk, dömes för väpnat hot mot laglig ordning till fängelse, lägst sex och högst tio år.”
”Och för övrigt är det väl ungefär —- Samma Fascister – här som där”
citat, fritt efter Cornelis Wreesvik
Vårt valspråk måste bli – inte en man, inte ett enda öre mer till Monoteismen… Dock – ”uppsåt måste kunna styrkas” säger Brb 18 kap, 3§. Vad är då uppsåtet, eller vad påminner det om ? Pilbågsskytte för ungdomarna, Robin Hood lagom till Halloween – eller vilka kristliga känslor vill man förmedla ?
På Katarinavägen i Stockholm står fortfarande ett Hedniskt Monument till minne av de många svenskar, som var Spanienfrivilliga och gav sina liv i kampen mot Katolikerna och deras Fascism… Det gäller att inte glömma bort, vilka värderingar dessa ”kristna grupper” har, och vad de står för..



Högerkanten? Fel politisk ytterkant! Fascismen skapades utav en italiensk radikalsocialist och är grundad på socialismen. (Mussolini tillämpade den bara.)
GillaGilla